Jak vybrat první fotoaparát?

Jindra

Často narážím na dotaz „Jaký foťák si mám koupit? Jeden fotograf říkal, že Nikon, že je nejlepší.“ Za Nikon si dosaďte libovolného výrobce foťáků, v každém případě je takové tvrzení s prominutím krávovina.

V první řadě je potřeba si ujasnit, proč chcete fotoaparát kupovat a co chcete fotit.

Nic nekupujte! Foťte!

Že to nedává sysel? Ale dává! Foťák už máte a dokonce Vás doprovází na každém kroku. Skoro se nabízí tady zmínit, že ho máte pořád v kapse, ale ruku na srdce, máte ho spíš celej den v ruce, že jo 😉. Jestli si chcete koupit foťák, protože si myslíte, že začnete fotit, tak Vám tady a teď slíbim, že to je blbost. Fotit stejně nezačnete a supr čupr „doplň značku“ – co Vám doporučil profík, co fotil ségřenici svatbu – bude ležet doma na polici.

Nejlepší foťák je ten,
který máte u sebe!

Prastaré rčení…

Ale foťáky fotěj líp jak mobily…

Jenže foťáky nefotěj. Fotit s nima (či za jejich pomoci) musíte Vy. A jestli se Vám fotky z Vašeho smartphonu nelíběj, tak Vám slíbim další věc, z foťáku to bude horší. Umělá inteligence (a věřte mi, máte jí v iPhonu déle, než si myslíte) za Vás udělá spoustu věcí, které za Vás foťák neudělá. Složí víc foteček dohromady, kvůli správné expozici a kvůli minimalizaci digitálního šumu. Doporučí vhodnej filtřík, jedno pozadíčko sám rozostří a z druhýho jedním kliknutím vyretušujete bradavici. Vlastně v něm kompletně vyvoláte fotku z RAWu. To jsou všechno věci, se kterými se z fotkama z foťáku budete muset poprat až v postprodukci – a alespoň ze začátku nebude moc soubojů, ze kterých vylezete jako vítěz.

hrobka
hrobka
Jindra v U rampě

iPhone 15 Pro | Adobe Lightroom Mobile

Ale já fotit umim! Chci se posunout dál!

Jestli fotíte, baví Vás to a víte, že se chcete dál učit a posouvat, tak také víte, co rádi fotíte a co chcete zlepšit. A přesně v téhle fázi byste se neměli ptát „Jaký foťák si mám koupit?“, ale „Jaký si mám koupit objektiv?“.

„Hoďte na něj síť, já chci vědět, za jakej foťák mam utratit balík a von mektá něco o objektivech!“, říkáte si?

Ale to je přesně má rada. Až když už skutečně fotíte a fotit „umíte“ a víte, že smartphone už Vám nestačí, vyberte si svůj první objektiv.

Fotíte na procházkách hlavně kytičky, popřípadě nějakou havěť? Tady se přímo nabízí makroobjektiv. A když si najdete pěknej ostrej makroobjektiv se spolehlivým autofokusem v přijatelné cenové hladině, a zjistíte, že ho ta čínská hračkárna vyrábí jenom pro foťáky společnosti Sony, tak si nepůjdete koupit Nikon – i když je nejlepší 🙄.

Fotíte si svoje děti? Tak koukněte po nějakém pevném světelnějším skle. Padesátka bývá často doporučovaným standardem (ale pozor, jen pro plnoformátové snímače). Zkusit můžete i třeba 35 mm nebo 85 mm. Záleží na tom, jak blízko se chcete u dětí pohybovat. Právě pevné, světelné objektivy se hodně liší cenou, ale výsledná kvalita fotografií nemusí být moc patrná ani po bližším ohledání.

Fotíte jenom na dovolený? Ušetřete si starosti s taháním dalšího krámu. Nedovedu si představit dovolenkovou situaci, na které by mi nestačil iPhone.

Fotíte/chcete fotit zvířátka? To iPhonem nejde. Teda jde… Chovatel lvů ze Safari ve Dvoře Králové mi jednou sdělil, že vůbec nezáleží na počtu umístěných výstražných cedulí, stejně se jednou za čas objeví de*il, co vystoupí z auta a jde si se lvem udělat selfíčko, aby naplnil fejsbíčko. Tak takhle ne! Kupte si teleobjektiv! A tady už je každá rada marná, v téhle kategorii platí, že čím lepší, tím dražší. Takže tady se držte výhradně svými finančními možnostmi.

Pokud ale nechcete rovnou vyrazit za divou zvěří do divočiny, mám pro Vás dobrou zprávu. Zvířátka v ZOO se moc rychle nehýbají. Můžete tedy pro začátek sáhnout po nějakém historickém manuálním objektivu. Bazary jsou jima naplněné po střechy, takže jim určitě uděláte radost, když je jednoho zbavíte a pomocí redukce je můžete adaptovat na jakoukoli moderní značku foťáku.

Už to dává sysel? Ne? Tak si kupte Nikon, ten je nejlepší!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *